1.3. ВИБОРИ ТА РЕФЕРЕНДУМИ 1.3.1. (69) Народне волевиявлення здійснюється через вибори, референдум та інші форми безпосередньої демократії.
1.3.2. (70) Право голосу на виборах і референдумах мають громадяни України, які досягли на день їх проведення вісімнадцяти років.
1.3.3. Не мають права голосу громадяни, яких визнано судом недієздатними.
1.3.4. (71) Вибори до органів державної влади та органів місцевого самоврядування є вільними і відбуваються на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування.
1.3.5. Виборцям гарантується вільне волевиявлення.
1.3.6. Вибори організовують Територіальні комісії під керівництвом Центральної Виборчої Комісії.
1.3.7. Центральна виборча комісія формується в кількості 21 повноважного члена за квотами:
1.3.7.1. Конституційні Збори України – 7 членів;
1.3.7.2. Президент України – 7 членів;
1.3.7.3. Конституційний Суд України – 7 членів.
1.3.8. Центральна Виборча Комісія у новому складі приносить присягу українському народу на засіданні Конституційних зборів за участі Президента та складу Конституційного Суду.
1.3.8. Центральна Виборча Комісія забезпечує контроль та врегулювання і забезпечення всіх виборів в органи державного управління та місцевого самоврядування в межах своїх повноважень:
1.3.8.1. Організація, забезпечення проведення виборів в органи державного управління до яких відноситься:
1.3.8.1. Вибори Президента України;
1.3.8.2. Вибори депутатів Верховної Ради;
1.3.8.3. Вибори депутатів територіальних Районних, Міських та Селищних рад.
1.3.9. Обласні та Міські ради міст з районним територіальним поділом складають делеговані районами депутації з депутатів районів за квотою до складу вищої територіальної ради.
1.3.10. Територіальні виборчі комісії підзвітні Центральній виборчій комісії і виконують свою діяльність виконуючи директиви та вимоги Центральної виборчої комісії.
1.3.11. В своїй діяльності виборчі комісії керуються чинним законодавством.
1.3.12. (72) Всеукраїнський референдум призначається Конституційними зборами України або Президентом України відповідно до їхніх повноважень, встановлених цією Конституцією.
1.3.12.1. Всеукраїнський референдум з питань норм Конституції проголошується також за народною ініціативою на вимогу не менш як трьох мільйонів громадян України, які мають право голосу, за умови, що підписи щодо призначення референдуму зібрано не менш як у двох третинах областей і не менш як по сто тисяч підписів у кожній області.
1.3.13. (73) Виключно всеукраїнським референдумом вирішуються питання про зміну території України, зміна форми правління в Україні, довіри до президента.
1.3.14. (74) Референдум не допускається щодо законопроектів з питань податків, бюджету та амністії.